„Brexit“ ir jo įtaka svarui. Trumpa apžvalga.

Brexit ir jo įtaka britų svarui

„Brexit“ ir jo įtaka svarui. Trumpa apžvalga.


„Brexit“ – tai vienas svarbiausių pastarųjų metų politinių įvykių Europoje, paveikęs ne tik Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos santykius, bet kartu turėjęs didžiulės įtakos ir britų valiutos, svaro sterlingo (GBP) vertei.

Šiame straipsnyje – trumpai apie tai kaip „Brexit“ paveikė šios valiutos stabilumą ir kokių jos tendencijų galima tikėtis ateityje.

Mūsų valiutos keitykla Kaune – puiki vieta išsikeisti svarų sterlingų itin naudingu santykiu.

Kas apskritai buvo „Brexit“ ir kokiu principu jis vyko?

Pirmiausia, svarbu suprasti, kad „Brexit” yra sutrumpinimas, kuriuo apibūdinamas britų išstojimas iš Europos Sąjungos (ES).

Šios istorinės permainos buvo imtąsi po 2016 m. įvykusio referendumo, kuomet dauguma JK gyventojų pasirinko išstoti iš ES. Tai buvo sudėtingas politinis procesas, turėjęs rimtų pasėkmių tiek JK, tiek ES.

Pasak jį iniciavusių politikų, „Brexit” proceso esmė buvo gauti didesnį savarankiškumą prekybos, migracijos ir kitose politikos srityse. Šis sprendimas reiškė, kad JK tapo nepriklausoma valstybe, atsiskyrusia nuo likusių ES valstybių narių.

Pasirašius „išstojimo sutartį“ (angl. withdrawal agreement) su ES, buvo nustatyti JK išstojimo terminai ir sąlygos. Ši sutartis nustatė, kaip bus tvarkoma daugybė klausimų, įskaitant JK ir ES piliečių teises, finansiniai abiejų pusių įsipareigojimai ir t.t.

„Brexit“ poveikis britų svarui sterlingui

Nuo pat referendumo dienos britų svaro vertė pradėjo svyruoti. Tai nebuvo vienintelis faktorius, tačiau nežinomybė dėl „Brexit“ proceso ir nerimas dėl ateities turėjo didelę įtaką valiutos vertei.

Pvz., po referendumo dienos, britų svaro vertė staigiai nukrito iki žemiausio lygio nuo 1985 m.

Priežastys dėl šių svyravymų yra daugialypės. Įvairios politinės diskusijos, neaiškumai dėl prekybos sutarčių ir investuotojų nepasitikėjimas prisidėjo prie tokios sudėtingos situacijos.

Tai turėjo įvairių pasekmių, įskaitant augusį infliacijos lygį šalyje ir prekių importo bei eksporto kainų svyravimus.

Svarbiausi „Brexit“ ir kiti veiksniai, turintys įtakos svaro vertei

Norint suprasti, kodėl britų svaras lig šių dienų išlieka labai jautrus svyravimams, svarbu įvardyti pagrindinius veiksnius.

Jie būtų:

  • Politika ir politiniai nesutarimai: „Brexit“ proceso metu vykusios diskusijos ir nesutarimai vidaus politikoje turėjo didelę įtaką svaro sterlingo vertei. Skirtingos politinės frakcijos turėjo savą požiūrį į tai kokiomis sąlygomis turėtų būti vykdomas „Brexit“, o tai, natūralu, kėlė didelį nerimą investuotojų ir prekybininkų tarpe.
  • Prekybos sutartys ir tarptautiniai santykiai: JK prekybos sutartys su kitomis šalimis yra dar vienas svarbus veiksnys, lemiantis svaro vertės svyravimus. „Brexit“ proceso metu buvo sudaromos naujos prekybos sutartys, kurios turėjo tiesioginę įtaką importo ir eksporto sąlygoms iš šalies, o tai atsispindėjo valiutos vertėje.
  • Ekonominiai rodikliai ir infliacija: Britų svaro vertę taip pat veikia ekonominiai rodikliai ir infliacijos lygis. Jei ekonomikos augimas yra stabilus ir infliacija kontroliuojama, tai lems svaro stiprėjimą.
  • Tarptautiniai geopolitiniai veiksniai: Pasauliniai geopolitiniai įvykiai, pvz., tarptautiniai konfliktai ar kitų šalių ekonominė situacija, taip pat turės įtakos svaro vertei.
  • Centrinio banko politika: „Anglijos Banko“ (Bank Of England) veikla ir politika, ypač palūkanų normų nustatymas, taip pat turės tiesioginės įtakos svaro vertei. Centrinio banko sprendimai dėl pinigų politikos gali stiprinti arba silpninti valiutą.

Prognozės ir ateities perspektyvos

Dabar, jau įvykus „Brexit“, o JK oficialiai išstojus iš Europos Sąjungos, svarbu apsvarstyti galimus ateities scenarijus svarui sterlingui kaip valiutai.

Trumpalaikėje perspektyvoje, galima tikėtis, kad svaro vertė toliau liks nestabili. Tai lems toliau vykstančios politinės diskusijos dėl ateities prekybos susitarimų su ES bei kitomis šalimis. Prekybininkai ir investuotojai turėtų būti ypač budrūs ir atidūs bei įdėmiai stebėti JK politinius įvykius.

Vidutinėje perspektyvoje, svaro vertę gali įtakoti JK užmegzti nauji prekybos partnerystės santykiai su pasaulio šalimis. Svaro stiprėjimą lems palankios prekybos sutartys ir ekonominės sąlygos, o tuo tarpu įvairūs politiniai nesutarimai ar sunkumai sudarant sutartis gali įnešti dar daugiau nestabilumo.

Ilgajame laikotarpyje, JK ekonomikos stabilumas ir rodomas pasitikėjimas iš investuotojų turėtų būti pagrindiniai faktoriai lemsiantys svaro vertę. Jei JK ekonomika augs stabiliai ir bus patraukli investuotojams, tai toliau stiprins svarą.

Svarbu suprasti, kad ilgalaikėje perspektyvoje svaro vertę gali veikti ir tarptautiniai geopolitiniai įvykiai, globalios ekonominės tendencijos ir daugelis kitų veiksnių, kuriuos sunku prognozuoti.

Pabaigai

„Brexit“ ir jo įtaka britų svarui yra vienas iš svarbiausių klausimų šiandieniniame finansų pasaulyje.

Suprasti šio proceso įtaką ir padarinius yra esminis žingsnis, siekiant apsaugoti savo finansines investicijas ir priimti teisingus sprendimus.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.